Fotografická publikace Tired obsahuje performativní fotografie, skrze něž se snažím upozornit na všudypřítomnou únavu, kterou se pokoušíme dnes a denně potlačovat.
Spánek je přirozenou fází organismu, ale ve veřejném prostranství je stále tabu. Pro někoho moc intimní věc, pro někoho banalita, společností odmítaná věc. Zdřímnout si na lavičce, v knihovně, před fastfoodem, někde, kde pro tuto činnost není vyhrazen prostor, je považováno přinejmenším za zvláštní. Tento pocit nemístnosti přetrvává, stupňuje se i přesto, že prostor uzpůsobíte nějakou modalitou spánku. Pokusila jsem se tato místa přetvořit pomocí peřiny a polštáře, které pro nás symbolizují spánek a komfort.
V knize jsou uvedené souřadnice míst, kde jsem si zkoušela zdřímnout. Propojením těchto lokací vznikne pomyslná trajektorie mých všedních dní, ve finském městě Turku, od moře až k supermarketu.
Včetně výsledných snímků pro mne bylo důležité daný moment opravdu prožít a vyzkoušet si, jaké to je například v autobuse, dopřát si komfort polštáře a peřiny namísto nepohodlného opírání se o okénko. Zároveň mě však fascinovalo pozorovat, jak na tuto reálnou situaci v nezvyklém provedení, budou reagovat kolemjdoucí.
en
Back to Top